Funkcjonalność, o której mowa, to cyfrowa wersja legitymacji emeryta-rencisty. Już od stycznia 2023 roku ZUS udostępnia ją za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poprzez swoje media społecznościowe poinformował o aktualnej liczbie korzystających z tego rozwiązania. Z uwagi na wykluczenie cyfrowe najstarszych liczbę 902 tys. pobranych mLegitymacji można traktować za sukces aplikacji mObywatel.
Wprowadzeniu mLegitymacji towarzyszyły skrajne opinie. Oprócz pochwał za kolejne udoskonalenie, równie często pojawiały się głosy wątpiące w jego przydatność. Wśród nich dominował stereotyp o niskich zdolnościach seniorów w korzystaniu z tego typu nowoczesnych rozwiązań. Jak widać, nie znajduje on potwierdzenia w danych.
Choć spora część emerytów i rencistów przekonała się do nowego rozwiązania, to ich liczba mogłaby być dużo wyższa. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023, emeryci i renciści stanowią 24,7% ludności Polski. Przekłada się to na liczbę ponad 9,3 mln osób. Jak widać, z mLegitymacji korzysta więc niespełna co dziesiąty z nich.
Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty podobnie jak jej plastikowa wersja uprawnia jej posiadacza do szeregu ulg i zniżek. Umożliwia także potwierdzenie prawa do określonych świadczeń zdrowotnych. Aplikacja mObywatel posiada również między innymi funkcje zarządzania eReceptami oraz eSkierowaniami. Resort cyfryzacji pracuje nad kolejnymi nowymi funkcjonalnościami, o których informowaliśmy w październiku.
1000 zł +4%
Osoby nieposiadające konta osobistego w Santander Banku Polska od co najmniej 01.11.2022.
Od 01.11.2022
1000 zł
Łatwy