Konieczność wprowadzenia określonych zmian w przedsiębiorstwach wynika z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Nie bez znaczenia są tu również inne unijne regulacje, np.: Taksonomia UE, dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) czy dyrektywa w sprawie równości płci. Wielu z przedsiębiorców, choć wykazuje świadomość klimatyczną, nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie działania i w jakich terminach musi w myśl nowych przepisów podjąć.
„Coraz więcej firm rozumie, że kryzys klimatyczny ma bezpośredni wpływ na ich działalność. Wysokie temperatury, anomalie pogodowe czy niedobór wody mogą utrudnić, a wręcz uniemożliwić funkcjonowanie i dalszy rozwój przedsiębiorstwa. To zaś niesie za sobą szereg skutków społecznych, jak zmniejszenie liczby dostępnych miejsc pracy w lokalnych społecznościach i pogłębianie się ubóstwa. Wrażliwe są w szczególności najbardziej surowcochłonne, energochłonne i emisyjne sektory gospodarki. Dlatego tak ważne jest, by wspierać firmy we wdrażaniu zrównoważonych zmian, zapewniać im dostęp do osób eksperckich i wiedzy na ten temat. Poradnik, który właśnie opracowaliśmy, wpisuje się w to założenie” – mówi Agnieszka Michalik-Stankowska, Kierowniczka Zespołu Strategii Zrównoważonego Rozwoju (ESG) w Banku BNP Paribas.
W poradniku znajdą się szczegółowe założenia wymienionych wyżej przepisów i dyrektyw. Zawiera także praktyczne informacje dotyczące tego, w jaki sposób można rozpocząć zieloną transformację w firmie. Przedsiębiorcy odnajdą w nim także wskazówki, w jaki sposób opracować strategię zrównoważonego rozwoju i jak określić tzw. ryzyka ESG. Znajduje się w nim także omówienie wprowadzonych zmian na przykładzie branży rolno-spożywczej.
„Na potrzeby zaprezentowania konkretnych rozwiązań i sposobów wdrażania w życie regulacji unijnych z zakresu zrównoważonego rozwoju skupiliśmy się w naszym poradniku na branży rolno-spożywczej, która odpowiada za blisko 30% światowych emisji gazów cieplarnianych. To także sektory biznesu, które będąc przede wszystkim pod dużą presją konsumentów, coraz częściej zmieniają swój łańcuch dostaw surowców. Warto się od nich uczyć” – mówi Marcin Adamczyk, specjalista ds. rozwoju z Międzynarodowego Hubu Food and Agri BNP Paribas.
Poradnik Banku BNP Paribas jest dostępny do pobrania na stronie internetowej banku.
590 zł
Klienci, którzy nie korzystali z promocji Konta Otwartego na Ciebie przez ostanie 12 miesięcy.
12 miesięcy
590 zł
Bardzo łatwy