zgarnijpremie.pl » Poradniki » Lokata bankowa – najważniejsze informacje

Lokata bankowa - najważniejsze informacje

15 maja 2017 (Aktualizacja 21.06.2019) Komentarze ok. 2 minut czytania Oceń!
Oceń:
Ewa Wieczorska
Ewa Wieczorska - redaktorka, która kocha pisać. Pracowała w kilku ogólnopolskich …
[email protected]

Masz określoną sumę pieniędzy i chcesz ją ulokować w bezpiecznym miejscu i w dodatku na tym zarobić? Pierwsze o czym myślisz to nie gruba skarpeta a… lokata bankowa. Przed jej założeniem zapoznamy Cię z kilkoma ważnymi informacjami. Zapraszamy do lektury!

Lokata bankowa to dobre miejsce dla Twoich oszczędności.

lokata

Założenie lokaty to nic innego jak zawarcie z bankiem umowy, że na pewien okres czasu (np. kilka miesięcy) powierzamy mu ustaloną kwotę pieniędzy. W zamian za to bank wpłaci na nasze konto określony w umowie procent od ulokowanej kwoty – przy stałym oprocentowaniu.

Banki przewidują także zmienne stopy procentowe – to stopa odsetek od kredytów lub depozytów, która zmienia się w zależności od zmian stóp procentowych NBP lub zmian rynkowych stóp procentowych.

Rodzaje lokat

Lokaty dzielimy na te krótkoterminowe – do roku i długoterminowe – powyżej jednego roku.

Każdy z banków ma w swojej ofercie lokaty krótkoterminowe: tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne 3-miesięczne, 6-miesięczne, roczne i coraz popularniejsze overnighty na noc lub weekend.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby porozmawiać z bankiem o innym terminie np. 15 lub 20 dni. Pamiętaj jednak, że taka specjalna lokata może wiązać się z niskim oprocentowaniem.

Od jakiej kwoty najlepiej założyć lokatę?

Większość banków proponuje wyższe oprocentowanie za wyższą kwotę, którą chcemy ulokować. Wiadomo, że za zostawienie 100 tys. zł bank da nam więcej niż za 10 tys. zł. Ale i na mniejszych kwotach można coś ugrać – wystarczy przetrząsnąć np. promocyjne oferty lokat.

Sprawdź nasze propozycje lokat >>

Na to zwróć szczególną uwagę

* Twoja umowa o otwarcie lokaty powinna określać na jaką kwotę zobowiązujesz się ulokować pieniądze, na jakie oprocentowanie i na jaki termin.

* Nie zapomnij dowiedzieć się w jakim terminie po zakończeniu lokaty zarobione na niej pieniądze znajdą się na Twoim koncie.

* W niektórych bankach warunkiem założenia lokaty jest równoczesne otworzenie konta w tym samym banku, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dopytaj o to!

* Uważaj na wysokie oprocentowanie. Często przysługuje nam ono jedynie w końcowym okresie trwania umowy – dopytaj o to dokładnie, zanim skuszą Cię czarujące procenty. 😉

* Zawsze zapoznaj się z tabelą oprocentowania dla lokaty!


***

Banki wciąż rywalizują ze sobą o klientów chętnych na lokaty. Pamiętaj, że nie może skusić Cię wysokie oprocentowanie i nie wystarczy zastanowić się nad kwotą, jaką chcesz ulokować. Pomyśl na spokojnie jaki ma być jej termin, posprawdzaj oferty kilku banków i porównaj je ze sobą. Nie zapomnij zapoznać się z tabelami oprocentowań dla lokat. Powodzenia! 🙂

Komentarze (0)