Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 lipca 2024 roku. To właśnie ona wprowadza do krajowego prawa założenia unijnej dyrektywy DAC7. Zgodnie z nimi operatorzy platform cyfrowych mają od tego terminu obowiązek gromadzenia i raportowania do urzędów skarbowych informacji o internetowych sprzedawcach.
Państwowa Agencja Prasowa (PAP) poprosiła przedstawicieli tego typu platform o komentarz dotyczący nowych przepisów. Przedstawiciele Allegro poinformowali, że zgodnie z ustawą firma będzie raportować informacje dotyczące sprzedających, którzy w danym roku kalendarzowym zrealizują minimum 30 transakcji. Innym warunkiem jest przekroczenie przez wszystkie transakcje łącznej kwoty 2000 euro. Allegro czyni starania, by nowy rynkowy proces był jak najmniej uciążliwy.
„Są to wymogi, które po wdrożeniu w Polsce dyrektywy DAC7 staną się po prostu standardem rynkowym. Po stronie Allegro projektujemy proces zbierania danych od sprzedających tak, by był możliwie jak najmniej dla nich uciążliwy. Przygotowujemy również materiały dla sprzedających dotyczące nowych regulacji, aby mogli się do nich właściwie przygotować” – głosi przekazany PAP komunikat biura prasowego Allegro.
Również OLX przygotowuje się do wprowadzenia nowej regulacji. W przypadku tego serwisu raportowanie będzie dotyczyć sprzedawców, którzy dokonują transakcji z wykorzystaniem usługi „Przesyłka OLX”. W stanowisku przedstawionym PAP reprezentant firmy podkreśla, że regulacja nie nakłada na sprzedawców żadnych nowych zobowiązań podatkowych.
„Warto jednocześnie zaznaczyć, że dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. Podkreślamy to, ponieważ z przeprowadzonej na nasze zlecenie analizy przekazu medialnego wynika, że jest to temat, którym media chcą wzbudzić niezrozumiałą sensację wśród odbiorców. W kontekście przepisów pojawiają się np. prowokacyjne tytuły w stylu +Kto się musi bać fiskusa+ lub +OLX zgłosi cię do skarbówki+. Takie działania zniechęcają do zapoznawania się ze stanem faktycznym, są przyczynkiem do przekłamań, niedopowiedzeń i interpretacji, które nie znajdują pokrycia w przepisach i rzeczywistości” – podkreślił Konrad Dobrowolski z OLX.
Wszystko wskazuje więc na to, że internetowi sprzedawcy mogą spać nieco spokojniej. Przynajmniej do kolejnej zmiany przepisów.
do 500 zł + do 7%
Osoby nieposiadające konta od 01.08.2023.
od 01.08.2023
300 zł +200 zł
Łatwy